top of page
Ara

Yerli New Wave'in Öncüsü: Jakuzi

2015 yılında kurulan bu gizemli ve karizmatik grup öne çıkardıkları karanlık synthpop ve darkwave melodileri ile Türk müziğinde büyük bir yeniliğe imza atmışlardır. Şarkıların söz ve müziğini Kutay Soyocak ve Taner Yücel yazıp bestelemektedir. Ayrıca bu ikili grubun kuruculardır. Genellikle melankolik ve insanın kendi içindeki çatışmasından ve yalnızlığından beslenen soğuk bir havası var şarkıların. Bu durum albümlerinin ilk şarkısından son şarkısına kadar devam ediyor. Taviz vermeyen ve disipline devam eden albüm yapısına sahiptirler. Bir bütün gibidir diyebiliriz. Bu riskli ‘’bütün albüm’’ denemesine rağmen yaklaşık 45 dakika boyunca, dağılmadan albümün içinde olabiliyorsunuz. Keza bir albüm içinde bunu yakalamak zordur. Kötü bir şarkı bütün dengeyi bozabilir çünkü. Şarkı kalitesinin de iyi olması hislerinizi canlı tutabilmeyi başarıyor.

Başka başarılı olduğu noktalardan biri ise o meşhur 80’ler ve 90’lar melodilerini naif şekilde yazılmış yalnızlık ve aşk temalarını içeren sözlerle birleştirip bize bir ‘‘Yolculuk’’ sunmaktaydı. Albümlerinde genel olarak yoğun synthesizer ve elektronik davul kullanımı görülür. Basları ise Taner Yücel çalmaktadır. Enstrüman sayısı bu kadar sadeyken çok kompakt ve ilgi çekici bir ses yakalamışlardır. Bunun yanında şovu çalan en önemli detay ise solist olan Kutay Soyocak’tır. Grubun hem kurucularından hem de solisti olan Kutay Soyocak ise tok sesi ile bizi yakalıyordu. Şarkıları söylerken ana karaktere bürünüp tüylerimizi diken diken ediyor. Şarkılarını söylerken sözlerin yazıldığı hislerle en iyi şekilde aktarıyor dinleyiciye.


Kendimce Jakuzi deneyimlerimin nasıl olduğunu ve bu grubun ne denli yenilikler getirdiğini bahsetmek istiyorum sizlere. Müzik ile ilgilenen biri olarak Jakuzi grubunu 2017-18 gibi keşfetmiştim. Çoğu şarkıyı veya sanatçıyı keşfettiğim şekilde; Gece kulakta kulaklık listeler arası geçişler yaparak… Albümün adı ‘’Fantezi Müzik’’ idi ve kapağının değişikliği ve ilgi çekiciliğinden dolayı direkt tıklamıştım ilk şarkıya. ‘’Geriye Dönemiyor’’ adlı parça bana inanılmaz bir 5 dakika yaşatmıştı o gün. Ondan sonra grubu iyice dinlemeye ve araştırmaya başladım çünkü Türkiye’de bir elin parmağını geçecek kadar örneği bulunmayan synthwave ve darkwave ritimlerini bulmuştum burada. Ne zaman dinlesem her anında bana farklı bir hissiyat veriyor. Eğer canınız sıkkın ise sizi daha sıkkın veya daha mutlu edebilir şarkıları.

Değinmek istediğim başka bir tecrübe ise canlı dinlemek oldu onları. Konserlerinde özellikle Kutay Soyocak’ın enerjisi sahneye ve seyirciye en iyi şekilde yansıyor. Kendinizi her açıdan mutlu ve rahat hissediyorsunuz. Grupla tanışma fırsatı bulmuş ve sohbetleme şansı yakalayan biri olarak her ne kadar karanlık ve duygusal gözükseler de çok enerjik ve eğlenceli insanlar tanıdım.

Jakuzi kendi alanında yeniliklerden kaçınmayan her zaman ileriyi zorlayan ve gelişen bir grup. Yenilikleri müziğimizi geliştirmekte ve gittikçe tanınmaktadırlar. Ülkemizde denenmeyeni denemek veya popüleri tercih etmeyip başarılar elde etmek zordur. Ancak Jakuzi emin adımlarla kulaklarımıza şölen yaşatmaya devam ediyor ve çok başarılı olacaklarından hiç şüphem yok.

29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Hayaller

Bir Gece

Kommentare


© Copyright
bottom of page